Във видео игрите сетивното възприятие се осъществява само чрез звуци и симуларни визуални сцени. Екип от изследователи Университета в Бирмингам, съставен от учените Майкъл Адамс, Джеймс Андрюс и Томас Джонсън, отиде по-далеч: те използваха сеизмични вълни, за да разработят нова технология за виртуална реалност. Тази нова технология е снабдена с рецептори, които възприемат чувството за допир.
„Когато докоснем нещо, се създават вълни, които преминават от слоевете на кожата и стигат до клетките.“ Това отбелязват изследователите в статия на „Science Advances“.
Учените са членове на H-Reality, проект на промишлени и академични експерти по инженерство и математика. Те са създателите на следващото поколение хаптик контроли. Екипът също така съобщава, че е идентифицирал „закон за универсалната скала“, свързан с рецепторите за докосване. Специалистите стигнаха до това мнение след експерименти с вълни на Рейли, тип повърхностна акустична крива, която се движи в твърди тела.
Тези Рейли вълни възникват от контакт между обектите. В този смисъл учените установиха, че тези вълни преминават през слоевете на кожата и костите; след това те се поглъщат от клетките на рецептора за допир.
Механорецепторите са специализирани в откриването на кожни усещания. Например корпусите на Майснер реагират на нежно докосване; тези на Краузе, до студа; тези на Руфин, до разтягането и жегата. Фокусът обаче е върху Пачини, които реагират на натиск и вибрации.
„Докосването е забележително сложно усещане , като се използват няколко различни вида механични рецептори за откриване на кожни вълни“, коментира изследователският екип в статия на „Science Advances“.