Джордж Шулц, бившият шеф на американската дипломация по време на администрацията на бившия президент Роналд Рейгън, почина на 100-годишна възраст.
Професор по икономика, който се виждаше повече като експерт по данни, отколкото като идеолог, Шулц имаше рядкото отличие да заема четири различни длъжности в кабинета.
„Един от най-великите политически стратези на всички времена, който служи на трима американски президенти, Джордж Шулц почина на 6 февруари, съобщиха от института Хувър. Държавният секретар Антъни Блинкен определи Шулц като „легенда“ и „визионер“.
„Помогна за постигането на най-големия геополитически подвиг на времето – мирен край на Студената война,“ каза той в изявление.
В Белия дом на Роналд Рейгън, известен със своите междуособици, Джордж Шулц беше една от най-малко спорните фигури. Той култивира сърдечни връзки с Конгреса и пресата и, което е по-важно, имаше силната подкрепа на самия президент, който го държа като шеф на дипломацията в продължение на шест години и половина.
В началото на 1983 г., едва половин година след встъпването в длъжност, Щулц се завърна от Китай и бе поканен от Нанци Рейгън на неформална вечеря в Белия дом, където му се струваше, че известният антикомунистически президент е нетърпелив да се срещне със Съветите.
„Никога не бях провеждал продължителна сесия с важен лидер на комунистическа държава и можех да почувствам, че ще се радвам на такава възможност“, пише Джордж Шулц в своите мемоари „Суматоха и триумф“.
Дни по-късно той откара съветския посланик в Белия дом с неидентифицирана кола на тайна среща с Рейгън, който притисна Москва да разреши емиграцията на християни, потърсили убежище в американското посолство.