Министърът изтъкна, че спрямо стратегията на Европейския съюз, ние се намираме на 6-7 години назад. Дори след Румъния. Николов изрази надежда, че щом Румъния може да се вписва добре в тази стратегия и България ще може при наличие на желание, експертиза и съобразяване с пазарния контекст. Затова Планът за устойчивост и развитие е от изключителна важност за енергийния сектор.
„Системата трябва да е балансирана, да работи в полза на всички и с ясни и последователни стъпки да се търси резултатт“ – каза енергийният министър.
Обясни голямата задлъжнялост с наличието на „странни проекти“, проявена недалновидност и най-вече, че „не се наричат проблемите със собствените им имена, а решаването им се отлага във времето“. – допълни Николов.
Подчерта се и че решаването на този огромен проблем изисква прозрачност, твърди мерки, изпозлване на наличния ресурс като уточни, че посоката на развитие трябва да е „обща за всички“.
Според него увеличените цени на тока и парното са свързани с премълчаване на много проблеми. Задължително трябва да се подобри ефективността на дружеството „Топлофикация“, да се приложи преструктуриране и ясна „визия за 5+ години“.
На въпрос на зрител относно ТЕЦ-овете, Николов изтъкна тяхното значение за системната сигурност и отбеляза, че успешното им регулиране и намаляване на разходите, правилата на работа да се „изсветлят“. Критериите и целите да се обвържат със заплащането, а за постигането на тези резултатите, трябва да се ангажират сериозни хора със „сериозна експертиза“.