Начало НОВИНИ Турция призовава за помощ в борбата с горските пожари, докато горещата вълна...

Турция призовава за помощ в борбата с горските пожари, докато горещата вълна продължава

0

Европейският съюз е изпратил три противопожарни самолети за подпомагане на борбата с горските пожари, които бушуват в югозападната част на Турция в продължение на шест дни, докато съседна Гърция също е застрашена от пожари в най-тежката си гореща вълна от 1987 г. насам.

Мобилизирани в рамките на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, два самолета Canadair от Испания и един от Хърватия бяха изпратени в помощ на Турция, където натискът за кризисното управление на президента Реджеп Ердоган нараства.

„ЕС е напълно солидарен с Турция в този труден период“, заяви европейският комисар по управление на кризи Янез Ленарчич в изявление в неделя, 1 август.

Пожарите са причинили осем смъртни случая. Страната е имала много горещи дни, „с температури над 40 ºC и много силни ветрове“, заяви турският министър на земеделието Бекир Пакдемирли.

Горещата вълна се простира и до Гърция , която трябва да достигне своя пик между понеделник 2 и вторник, 3 август, докато гаси пожари на остров Родос и северозападния Пелопонес. Температурите могат да достигнат 45ºC в някои региони.

„Изправени сме пред най -тежката гореща вълна от 1987 г.“, заяви премиерът Кириакос Мицотакис. „Вече не говорим за изменението на климата, а за климатичната заплаха”, заяви гръцкият заместник -министър на гражданската защита Никос Хардалиас във веригата Star TV.

Горещината е толкова задушаваща, че Атинският Акропол, обикновено пълен с туристи, затвори вратите си следобед. Всъщност всички археологически обекти на открито в Гърция ще бъдат затворени всеки следобед от вторник 3 до петък, 6 август, съобщи Министерството на културата.

В Турция настъпването на пламъците към градовете Анталия, Бодрум и Мармарис (югозапад) принуди евакуацията на стотици туристи и жители. Повече от 1100 души бяха евакуирани с лодки, съобщи кметът на Бодрум Ахмет Арас, тъй като беше невъзможно да се направи това по шосе.

В няколко от засегнатите градове доброволци се организират, за да помогнат на над 4 000 пожарникари, разположени на земята, или да събират и раздават вода и храна, както и кремове против изгаряне и огнеупорни дрехи.

Турция е претърпяла най -тежките пожари от поне десетилетие с изгорени около 95 000 хектара досега през 2021 г., средно 13 516 за същия период между 2008 и 2020 г., според официални данни.

Президентът Ердоган беше критикуван, защотоТурция няма противопожарни самолети, въпреки факта, че това е проблем, който се изостря в страна, на която има една трета от територията е покрита с гори.

Предишна статияВременната комисия обсъжда намаляване на депутатските заплати
Следваща статияCOVID-19: Германия ще започне да прилага трета доза срещу коронавирус от септември

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук