След като Белият дом и съюзническите държави сигнализираха за „заплаха от терористична атака“ на летището в Кабул, две експлозии в четвъртък, 26 август, оставиха най -малко 60 загинали и над 140 ранени в афганистанската столица, включително деца, жени и американски военни.
Нападението се случи, когато хиляди хора, както афганистанци, така и чужденци, чакаха да бъдат евакуирани от страната, след като талибаните възстановиха властта на 15 август.
Съединените щати заявиха, че докато Вашингтон все още разследва, атаката срещу летището има „всички характеристики“ на атака от „Ислямска държава-Хорасан“ . Това е афганистанският клон, известен като IS-K или ISIS-K, за пръв път появил се в Сирия и Ирак.
Името на групата идва от неговата терминология за района, който включва Афганистан и Пакистан: „Хорасан“. Неговите филиали споделят идеология, но дълбочината на отношенията им по отношение на Ислямска държава и нейното ръководство никога не е установена напълно.
ISIS-K е основана преди три години и е все още активна. Тя е отговорна за близо 100 атаки срещу цивилни в Афганистан и Пакистан, както и за около 250 сблъсъка с американските, афганистанските и пакистанските сили от януари 2017 г., според Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).
Самата група пое отговорност за атентата миналия четвъртък и отпразнува атентатора самоубиец, който според тяхната версия взриви бомбена жилетка на входа на летището.
Представители на ООН за борба с тероризма заявиха през юни, че ISIS-K са извършили 77 атаки в Афганистан през първите четири месеца на тази година, спрямо 21 през същия период на 2020 г. Миналогодишните атаки включват нападение срещу университета в Кабул през ноември и ракетна бомбардировка на летище Кабул месец по -късно.
От американското разузнаване заявиха пред CNN, че сред членовете на ISIS-K имат „малък брой ветерани сирийски джихадисти и други чуждестранни бойци терористи“, и че между 10 и 15 от основните им операции в Афганистан са били идентифицирани, съобщава Infobae.
„ISIS-K чакаше подобна възможност, където нейните бойци могат да използват хаоса на ситуацията на земята за шанс да убият американски войници“, каза Колин П. Кларк, анализатор за борба с тероризма, пред The New York Times.
ISIS-K се намира в източната част на афганистанската провинция Нангархар , близо до маршрутите за трафик на наркотици и хора, напускащи Пакистан, според BBC.
В своя пик групата наброява около 3000 бойци , но е претърпяла значителни жертви в сблъсъци със силите за сигурност на САЩ и Афганистан, както и с талибаните.