Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) е осъдена да плати 3500 лв. обезщетение на човек, обгазен със сълзотворен газ и бит по време на протестите срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев на 2 септември м. г. Това е решил Административният съд в София, видя „Сега“ в регистрите. СДВР е осъдена още да плати 475 лв. за адвоката на П.Д. и 310 лв. за разноски по делото, т. е. общо 4285 лв.
„Съдът не намира обяснение за действията на полицейския служител, напръскал очевидно лежащ в безпомощно състояние на земята човек, със силно действащо химическо вещество. Тези действия в случая по никакъв начин, не са били свързани с основанията за използването на такива помощни средства, но могат да бъдат определени като особено необоснован акт на насилие и нечовешко отношение. Това действие е още по-укорително, защото е извършено от подготвен и добре екипиран полицейски служител срещу гражданин, изразяващ гарантирано от Конституцията му право на протест, без да застрашава обществения ред“, пише в решението на съдия Доброслав Руков.
П.Д. завежда иск за 5000 лв. срещу СДВР и срещу жандармерията, тъй като не е ясно чии служители са му причинили вредите. Мъжът твърди, че на 2 септември 2020 г. по време на участието му в мирна демонстрация в София на площада между сградите на БНБ и парламента, заедно с други граждани се опитал да премине по посока на Военния клуб. Тогава му бил нанесен побой по гърба и задното бедро от обградилите го петима жандармеристи, които го повалили на земята. Други протестиращи успели да го издърпат и той, заедно с други лица лежал на земята в замаяно състояние. Тогава един от жандармеристите се приближил и от около 20 см разстояние изпразнил в лицето му цял флакон със сълзотворен спрей.
СДВР също оспорва исковете. Тяхната защитна линия е, че не е установена причинно-следствена връзка между поведението на служителите не МВР и претъпените от П.Д. вреди.
Участващият по делото прокурор Милен Ютеров пледира, че исковете са основателни и трябва да бъдат уважени в пълен размер.
Доказателствата по делото обаче сочат, че вечерта на 2 септември жандармерията само е стояла за подкрепление. А стълкновението на протестиращите е било със служителите на СДВР. В съда са прегледани и видеозаписи, от които се вижда, че трима служители на МВР, с черни шлемове и тактически елеци с надпис ОСПС-СДВР, държат сини флакони и пръскат насъбралото се множество пред тях с оранжева субстанция, от която видно има ефект на сълзотворен спрей.
Съдът напомня, че по закон МВР може да използва физическа сила и помощни средства, но това трябва да е само при абсолютна необходимост и определени условия (например при задържане на някого, който не се подчинява, при опит на конвоиран да избяга, при нападение и т.н.) Физическа сила и помощни средства се използват след предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение и при освобождаване на заложници. Използването на физическа сила и помощни средства се преустановява незабавно след постигане на законната му цел.
Двама свидетели разказват по делото, че П.Д. е участвал в протеста, но не е посегнал на служителите на реда, нито е нарушил обществения ред.
„Очевидно е в случая, че така наречените „групи за задържане“, съставени от служители на отдел „Специални полицейски сили“-СДВР, по неизвестни причини са решили, без предупреждение, да използват физическа сила, като издърпват и задържат произволно някои от протестиращите, сред които е бил и П. Д. Тези техни незаконосъобразни действия, са довели до падането му на земята и понасянето на множество травми, при дърпането му към полицейския кордон. Незаконосъобразно е и използването на химически вещества – лютиви спрейове срещу протестиращите, отново поради липсата на предвидените за такова използване законови предпоставки“, пише в съдебното решение.
Медицинската експертиза установява, че мъжът е получил контузия на гърба и таза, вследствие на удари с твърд, тъп предмет. Той се е възстановявал около 3 месеца, като първите 2 седмици е изпитвал интензивни болки. Независимо, че експертизата не включва лютивия спрей, съдът намира за доказано, че е бил напръскан и това му е причинило болки и страдания.
Съдията ги оценява на 3500 лв. като съобразява продължителността им, както и практиката на съда в Страсбург по сходни дела.