Лидерите на най-богатите икономики в света се съгласиха да продължат усилията си за ограничаване на глобалното затопляне със „смислени и ефективни действия“.
Но как точно ще бъде постигнато това не беше разкрито в комюникето на лидерите на срещата на върха на Г-20 в Рим.
Приемащата страна Италия се надяваше, че ще бъдат поставени твърди цели преди срещата на върха COP26 в Глазгоу.
Групата G20, съставена от 19 държави и Европейския съюз, осигурява 80% от световните емисии.
Официалното изявление, публикувано от лидерите, също не споменава постигането на нетна нула до 2050 г., което много страни вече се ангажираха да направят и учените по климата казват, че е от решаващо значение за избягването на климатична катастрофа.
Нетната нула означава намаляване на емисиите на парникови газове, доколкото е възможно, докато дадена страна не абсорбира същото количество емисии от атмосферата, което изхвърля.
Обещава се обаче да се спре финансирането на нови, ненамаляващи въглищни централи в международен план до края на тази година – силно послание към зависими от въглищата държави като Китай, Русия и Индия. Но лидерите на Г-20 не се съгласиха да сложат край на въглищната енергия в собствените си нации.
Имаше опасения, че постигането на споразумението няма да бъде лесно, тъй като сред лидерите, които не се явяват лично, е китайският президент Си Дзинпин..