Начало НОВИНИ Русия си осигурява подкрепата на Китай на фона на напрежението с Украйна...

Русия си осигурява подкрепата на Китай на фона на напрежението с Украйна и САЩ

0

Владимир Путин спечели подкрепата на Китай в петък по основните въпроси, подхранващи украинската криза и противопоставянето на Русия срещу западните страни, докато европейските дипломатически усилия за избягване на конфликт се засилват.

По повод срещата между руския президент и китайския му колега Си Дзинпин в Пекин двете страни публикуваха съвместно изявление, в което критикуваха влиянието на САЩ и „дестабилизиращата“ роля на западните военни съюзи, като се започне от НАТО, в Европа и в Азия.

Русия и Китай се противопоставиха на „всякакво бъдещо разширяване“ на Атлантическия алианс, като приеха искането на Москва за успокояване на напрежението със западните страни относно Украйна.

Русия е разположила десетки хиляди войници на границата със съседната си страна от месеци, което за западняците е ясен знак, че предстои военен план.

Но Русия отрича това и казва, че е заплашена от НАТО, което иска да не се разширява и следователно да не включва Украйна и да се оттегли от Източна Европа.

Тези искания са неприемливи за западните страни.

От Пекин, малко преди началото на зимните олимпийски игри в китайската столица, Путин увери, че отношенията с Китай преживяват „безпрецедентен“ момент.

Двете страни също така защитиха този петък идеята за „неделимост на сигурността“, на която Москва се основава да поиска НАТО да напусне нейната зона, като твърдят, че сигурността на едни не може да бъде постигната в ущърб на сигурността на други. но забравяйки правото на всяка държава, а следователно и на Украйна, да избира своите съюзници.

Двете страни също така заклеймиха „отрицателното влияние на Съединените щати върху мира и стабилността в Азиатско-тихоокеанския регион“.

По-конкретно, те изразиха своята „загриженост“ относно създаването през 2021 г. на военния съюз между САЩ, Обединеното кралство и Австралия, известен като AUKUS.

В този контекст на криза Европа ускорява своята дипломация. Този петък беше потвърдено посещението в Москва на френския президент Еманюел Макрон следващия понеделник и на германския канцлер Олаф Шолц на 15 февруари.

Двамата европейски лидери също ще пътуват до Киев, съответно на 8 и 14 февруари. Франция и Германия бяха двамата посредници в конфликта между Украйна и проруските сепаратисти, подкрепяни от Москва.

„В дневния ред има няколко въпроса. На първо място ще се говори за гаранции за сигурност, поискани от Русия, каза говорителят на Кремъл, визирайки посещението на Макрон.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който също предложи своето посредничество в украинската криза при посещение в Киев, обвини западните страни в петък, че „влошават нещата“.

Обръщайки се също към Съединените щати, Кремъл призова в петък да не се вярва на обвиненията, отправени в четвъртък от Вашингтон, според които Русия подготвя видеозапис на фиктивна атака на Украйна, за да оправдае инвазия.

„Препоръчвам ви да не вярвате на никого по тези въпроси, особено на Държавния департамент на САЩ“, каза пред репортери говорителят на руския президент Дмитрий Песков.

Говорителите на Пентагона и Държавния департамент заявиха в четвъртък, че разполагат с доказателства, че Русия планира да пусне фалшиви видеоклипове на атака срещу Украйна, които да използва като претекст за инвазия. Но те не предоставиха никакви документи в подкрепа на тези твърдения.

От своя страна украинските власти в петък заявиха, че са доволни от подкрепата на Запада, която според тях позволи на „стратегията за сплашване“ на Москва да се провали.

Тази седмица лидери от Обединеното кралство, Полша, Турция и Холандия пътуваха до Киев.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба увери, че „Русия загуби тази игра“.

В петък американските компютърни гиганти YouTube и Facebook затвориха канали, използвани от проруските сепаратисти в Източна Украйна.

И от своя страна руското министерство на отбраната публикува видеозаписи от военни маневри в Беларус, своя граничен съюзник с Украйна.

Кремъл заяви в петък, че единици от неговите ракетни системи С-400 – които наскоро продаде на Турция въпреки протестите на НАТО – са били доставени в Беларус преди ученията, които започват следващата седмица и ще продължат до 20 юни.

Предишна статияПроф. Габровски: Изискванията към нас нарастват от година на година
Следваща статияИспания постановява края на маските на открито

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук