Докато дните на руската инвазия в Украйна продължават да минават, заплахата тази криза да се засили и да ескалира до по-опасни нива продължава. Предвид тази ситуация стана важно за шпионските агенции на Запад, да се опитат да разберат какво мисли Владимир Путин и докъде би могъл стигне.
Настоящият руски президент от две десетилетия е определян от съперниците си като безразсъден и импулсивен.
От години се спекулира, че Путин е болен, но няколко експерти смятат, че той всъщност е изолиран и блокира всяко различно или алтернативно мнение.
„Путин изглежда изолиран и зависим от малка група съветници, които не са му казали истината за това колко трудно и скъпо се оказва завладяването на Украйна“, казаха комуникатори на разузнаването и националната сигурност преди две седмици в статия за анализ на The Washington Post.
Междувременно служител на западното разузнаване обяснява, че първоначалният военен план на руския президент е изглеждал като нещо, измислено от агент на КГБ. Създаден от затворена група с акцент върху секретността, но с неочакван резултат.
Въпреки че възгледите на Путин често се изразяват публично, да се разбере как ще бъдат осъществени е трудно предизвикателство за разузнаването.
„Предизвикателството при разбирането на действията на Кремъл е, че Путин е единственият, който отговаря в Москва“, казва Джон Сайфер, бивш директор на операциите в Русия на ЦРУ.
В тази изолация, за която се споменава, обикновено пристига много малко външна информация, особено когато е в противоречие с позицията на индивида.
„Той е жертва на собствената си пропаганда, в смисъл, че слуша само определен брой хора и остава глух за всичко останало. Това му дава много странна перспектива за света“, казва Ейдриън Фърнъм, професор по психология и съавтор на книгата, която скоро ще бъде публикувана, „Психологията на шпионите и шпионажа“.
Кръгът от хора, с които Путин общува, никога не е бил голям, но е бил по-малък, когато е стигнал до решението да нахлуе в Украйна.
Какво се промени в руския президент? Някои спекулират, без много доказателства, с възможен здравословен срив или ефект на лекарство. Други посочват психологически фактори като усещането, че времето за него изтича, преди да успее да изпълни това, което вижда като своя съдба – да защити Русия или да възстанови нейното величие.
„Путин вероятно не е психично болен, нито се е променил, въпреки че е по-прибързан и вероятно по-изолиран, отколкото през последните години“, казва Кен Деклева, бивш лекар и дипломат от американското правителство, а сега сътрудник във фондация Джордж Х. У. Буш. за отношенията между САЩ и Китай.
Самият Путин може дори да преувеличава впечатлението, че е опасен и дори ирационален. Това е добре позната тактика, при която някой с достъп до ядрени оръжия се опитва да накара противника си да отстъпи, като го убеждава, че може да е достатъчно „луд“, за да ги използва въпреки потенциалните последствия за всички.
„Лудата тактика на Путин добавя към сянката на ядрената атака, надвиснала над тази война, но това е пресметнат ход. Той използва тази заплаха, за да получи това, което иска“, заявява анализаторът Майкъл Крепон от Stimson Center, център за политически изследвания, в публикация за Forbes.
За международните служители обаче това би било повече от заплаха.
„Наистина въпросът е дали той ще удвои бруталността си и ще ескалира ситуацията по отношение на оръжейните системи, които е готов да използва“, каза западен служител.
Властите, експертите и шпионите изразиха загриженост, че руският лидер може да използва химическо оръжие и дори тактическо ядрено оръжие. „Страхът е, че той ще направи нещо невероятно импулсивно и агресивно, като натискане на бутона“, казва Ейдриън Фърнам.