Руският президент Владимир Путин възложи на руското правителство и петролни компании да изготвят план за увеличаване на износа на петрол и газ за страни от Латинска Америка, Африка и Азия.
„Важно е да гледаме в бъдещето. Необходимо е да се изготви план за разширяване на експортната инфраструктура към страните от Африка, Латинска Америка, тези в Азиатско-тихоокеанския регион заедно с петролните и газови компании“, каза Путин на среща за ситуацията в петролния сектор.
Руският президент също така призова за „ускоряване на изпълнението на инфраструктурни проекти“ в районите на пристанищата, железопътните линии и тръбопроводите, за да „пренасочат доставките на петрол и газ от Запад към Изток“.
Путин обяви, че страните, които Москва смята за „враждебни“, включително 27-те членки на ЕС, ще трябва да плащат в рубли за газ.
Инициативата дойде след като тези държави наложиха множество индивидуални и секторни санкции на Русия в отговор на нейната военна операция в Украйна.
Според президентския указ компаниите от „враждебни“ страни трябва да кандидатстват в Газпромбанк (основана от руската компания Газпром) за откриване на сметки в рубли, където могат да насочват средствата за плащане на газ в националните си валути, както е предвидено в настоящите договори, а банката от своя страна ще ги конвертира в рубли според обменния курс на Московската фондова борса.
Руският лидер подчерта, че страната му ще продължи да спазва докрай договорите си с установените обеми и цени.
САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада и Европейската комисия отхвърлиха искането на Русия да плащат за енергийни ресурси в рубли. Освен това те смятат, че става дума за едностранно нарушение, както и за опит за избягване на санкции.
Русия е заявявала многократно, че ако ЕС се откаже от газ, Москва ще пренасочи своя износ към други пазари.