Би Би Си съобщава, че класифицирани файлове, открити от бившия личен кабинет на президента на САЩ Джо Байдън, включват някои материали, обозначени като строго секретни.
Документи с най-високо ниво на класификация са сред около 10 файла в мозъчен тръст, носещ неговото име.
По-малко от 10 класифицирани документа бяха открити в един от домовете му в Делауеър, но никой не беше строго секретен.
Изтичането на строго секретна информация може да причини „изключително сериозни щети“.
Има три основни нива на класификация в САЩ: поверително, секретно и строго секретно.
Общо приблизително 20 класифицирани файла бяха възстановени между двете места, съобщава CBS, цитирайки служител на федералните правоприлагащи органи, запознат с разследването.
Документите започнаха да излизат наяве в новинарските съобщения едва миналия понеделник, но първата партида беше открита в бившия институт на Байдън, Penn Biden Center във Вашингтон, още през ноември.
Това беше дни преди междинните избори, на които републиканците спечелиха на косъм контрола над Камарата на представителите на САЩ.
В четвъртък стана ясно, че втори кеш с файлове е бил открит на 20 декември от помощници на Байдън в гараж и съседна стая в частния му дом в Уилмингтън, Делауеър.
В петък, докато приемаше японския министър-председател Фумио Кишида в Белия дом, г-н Байдън пренебрегна въпросите на журналисти относно нарастващото противоречие.
Ден по-рано Байдън – който преди това описа предполагаемото неправилно боравене с класифицирани материали от своя предшественик Доналд Тръмп като „напълно безотговорно“ – каза пред репортери, че документите са намерени заключени в гараж до неговия спортен автомобил Chevrolet Corvette от 60-те години на миналия век.
Белият дом заяви, че файловете са били „погрешно поставени по невнимание“ и че оказва пълно съдействие.
В петък републиканците в Камарата на представителите започнаха собствено разследване, ден след като главният прокурор Мерик Гарланд назначи специален адвокат, който да разследва случая.
В писмо до Министерството на правосъдието, обявяващо разследването, републиканецът Джим Джордан, ръководител на съдебната комисия на Камарата на представителите, постави под съмнение дали отделът „активно е скрил тази информация от обществеността в навечерието на изборите през 2022 г.“.
„Американският народ заслужава прозрачност и отчетност от нашите най-високопоставени представители на правоприлагащите органи на изпълнителната власт“, се казва в писмото.
Той призовава всички документи, свързани с разкритията и назначаването на специален адвокат, да бъдат предоставени не по-късно от 27 януари.
По-рано в петък председателят на Надзорната комисия на Камарата на представителите Джеймс Комър писа до Белия дом, питайки дали скандалният син на президента, Хънтър Байдън, има достъп до файловете в резиденцията на президента в Уилмингтън.
Републиканците също така призовават Белия дом да публикува дневниците на посетителите на домовете на г-н Байдън, но Белият дом отказа да каже дали такава информация ще бъде разкрита.
По време на мандата си Байдън е прекарал почти 200 дни – или повече от една четвърт от президентството си – в родния си щат Делауеър, според данни на Асошиейтед прес, включително престой в Уилмингтън този уикенд.
Тръмп също е разследван от Министерството на правосъдието, след като е съхранявал повече от 300 класифицирани файла – включително някои, маркирани със секретни и строго секретни обозначения – в имението си Мар-а-Лаго във Флорида, някои от които са били иззети от агенти на ФБР, изпълняващи заповед за обиск миналия август.