Трагична самолетна катастрофа уби най-малко 68 от 72-мата души, които се качиха на полет от Катманду, столицата на Непал, тази неделя. Този последен доклад беше предоставен от Прем Нат Такур, говорител на международното летище Катманду Трибхуван, който участва в спасителната операция.
Самолетът, ATR-72, се разби само 20 минути след излитане от Катманду, около 10:30 ч. (местно време), когато се отправяше към летището в квартал Покхара, популярен туристически център в страната, около 200 километра западно от непалската столица. Според Сударшан Бартаула, говорител на Yeti Airlines, пътуването е имало очаквано време за по-малко от половин час, така че инцидентът е станал, когато самолетът се е опитвал да кацне.
От своя страна Непалската служба за гражданска авиация съобщи, че сред пътниците има 53 непалци, петима индийски граждани, четирима руснаци, един ирландец, един австралиец, един аржентинец, двама корейци и един французин. Освен това на борда са били четирима членове на екипажа.
Към момента в социалните мрежи са публикувани няколко видеоклипа, които се приписват на катастрофата на самолета. Показан е дим, издигащ се от района, където самолетът би се разбил, както и горящите му останки.
След тази въздушна катастрофа правителството на Непал свика спешна среща и сформира петчленна комисия за разследване под ръководството на органа за гражданска авиация. Обявен е и ден на национален траур за жертвите.
Това събитие представлява второто въздушно произшествие в страната за по-малко от година, след като самолет на компанията Tara Air се разби в град Джомсом на 29 май, убивайки всичките 22 пътници на борда.
Честите самолетни катастрофи в Непал го накараха да бъде обект на постоянни международни санкции заради липсата на контрол. От ноември 1960 г., когато е регистриран първият въздушен инцидент в страната, повече от 900 души са загинали при събития от този тип, според статистиката на агенцията за гражданска авиация на страната. Сред основните причини за въздушни инциденти е липсата на обучение на персонала и наличието на една от най-отдалечените и сложни писти в света.
С информация от EFE и AFP.