Още държави отговориха на призива на президента Володимир Зеленски да изпратят допълнителни оръжия на Украйна.
Няколко европейски държави обещаха нови пакети с военна помощ след среща в четвъртък в армейската база Тапа в Естония.
Обединеното кралство заяви, че още 600 ракети Brimstone ще бъдат дарени на Украйна, тъй като тя се опитва да отблъсне руската армия.
Съобщението идва преди критичната среща в петък, включваща 50 държави за координиране на доставките на оръжие.
Представители на 11 нации се срещнаха близо до Талин в четвъртък, за да обсъдят набор от нови пакети, които да помогнат на Украйна да си върне територията и да отблъсне всяко по-нататъшно руско настъпление.
Девет страни – Обединеното кралство, Полша, Латвия, Литва, Дания, Чехия, Естония, Холандия и Словакия – обещаха повече подкрепа.
Естония – гаубици, боеприпаси, помощни машини и противотанкови гранатомети
Латвия – системи за противовъздушна отбрана Stinger, два хеликоптера и дронове
Литва – зенитни оръдия и два хеликоптера
Полша – зенитни оръдия С-60 със 70 000 боеприпаса
Чехия – произвежда допълнителни боеприпаси с голям калибър, гаубици и БТР-и
Холандия ще обяви своя пакет от подкрепа в петък.
Говорейки по време на посещението си в Естония, министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс каза: „През 2023 г. е време да превърнем инерцията, която украинците постигнаха при отблъскването на Русия, в печалби и… да ги изтласкаме обратно от Украйна и да възстановим украинския суверенитет, което е тяхно право съгласно международното право.“
Среща на Групата за отбрана на Украйна, съставена от ключови съюзници, включително САЩ, ще се свика във военновъздушната база Рамщайн в Германия в петък, за да обсъди по-нататъшна военна подкрепа.
Президентът Зеленски каза, че очаква на тази среща да бъдат взети „строги решения“ за по-нататъшен износ на оръжия, включително „мощен пакет за военна подкрепа“ от САЩ.
Разговорите вероятно ще се фокусират върху въпроса дали да бъдат изпратени тежки танкове и най-вече кой ще ги достави. Въпреки милиардите долари, обещани за нови оръжия от западните съюзници в четвъртък, този въпрос остава без отговор.
Украйна иска на фронтовата линия да бъдат изпратени германски танкове Леопард.
Германският канцлер Олаф Шолц е подложен на нарастващ международен и вътрешен натиск да ги достави или поне да одобри доставката им от трети страни.
И Полша, и Финландия обещаха да изпратят своите Leopards, но се нуждаят от разрешението на Германия, като страна производител, за да го направят.
Министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки каза, че е „умерено песимистично настроен“ относно разрешаването на Германия за реекспорт на Leopards в Украйна.
И президентът Зеленски също обърна внимание на нежеланието на Германия.
„Сега чакаме решение от една европейска столица, което ще активира подготвените вериги за сътрудничество по отношение на танковете“, каза той в четвъртък вечерта.
Правителствен източник в Берлин каза на Ройтерс, че все още не е получено искане от никоя страна за реекспорт на техните танкове.
Обединеното кралство беше първата нация, която предложи танкове на Украйна, когато обеща да изпрати 14 Challenger 2 на британската армия.