Украйна приветства като „първа стъпка“ решението на Германия да изпрати танкове Leopard 2 в помощ в борбата срещу руската инвазия.
Съюзниците приветстваха съобщението като „правилното решение“, което дойде след седмици на нежелание в Берлин и международен натиск.
Русия каза, че „изключително опасният“ ход ще ескалира конфликта и че танковете ще „изгорят“.
Украйна казва, че се нуждае от тежко оръжие, за да си върне територия от Русия.
Германският канцлер Олаф Шолц призова германците, които се притесняват от този ход, да му се доверят, настоявайки, че е правилно да подкрепят Украйна.
Говорейки за предишното колебание на Берлин да изпрати танкове, канцлерът каза на депутатите в Бундестага, че е „правилно да не бъдем просто пометени“.
Шолц каза, че Германия ще достави 14 от превозните средства като „първа стъпка“, но целта й е да събере два батальона от тях за Украйна.
Германия също така позволи на други страни, включително Полша, да предадат своите танкове Leopard 2 на фронтовата линия на Украйна – което досега беше ограничено според разпоредбите за износ.
Въпреки предишните обвинения в протакане от страна на канцлера Шолц, Германия е сред първите три отделни донори на военна помощ и един от основните доставчици на хуманитарна помощ за Украйна.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън също се очаква да обяви планове в сряда за изпращане на най-малко 30 танка M1 Abrams.
През последните седмици имаше спекулации, че решението на германския канцлер да изпрати танкове зависи от това САЩ да направят същото.
Защо Германия забави изпращането на танкове в Украйна
Посланикът на Русия във Вашингтон заяви, че възможните доставки на бойни танкове са „поредната явна провокация“.
Кремъл каза по-рано в сряда, че бойните танкове „Ейбрамс“ ще „горят като всички останали“, като отхвърли предложените доставки като „просто много скъпи“.
Въпреки че придобиването на танкове от Запада би се считало за дипломатически преврат за украинския президент Володимир Зеленски, той каза в обръщението си във вторник вечерта, че страната му ще има нужда от още повече танкове, отколкото е обещано досега.
Той смята, че страната му се нуждае от поне 300 бойни танка, за да победи Русия.
НАТО и европейските съюзници на Германия приветстваха решението. Британският премиер Риши Сунак каза, че това ще „укрепи отбранителната огнева мощ на Украйна“.
Полският премиер Матеуш Моравецки благодари на Германия, като каза, че решението е „голяма стъпка към спирането на Русия“.
Моравецки каза пред BBC във вторник, че освен изпращането на Leopards, правителството му скоро ще изпрати допълнителни 50-60 по-стари танка от съветската епоха в Украйна.
Генералният секретар на НАТО каза, че решението на Германия е дошло в „критичен момент от войната на Русия“ и ще „помогне на Украйна да се защити, да победи и да надделее като независима нация“.
Във вторник вечер по руската държавна телевизия водещият Владимир Соловьов нарече германския министър на отбраната „кретин“.
„Появата на германски танкове в Украйна ще ни накара да считаме германска територия, военни бази и други обекти за законни цели“, каза той.
Въпреки че Русия избра да нахлуе в Украйна, разказът, конструиран от Кремъл, очертава Запада като агресор, казва руският редактор на BBC Стив Розенберг.
Руските власти казват на руския народ, че в Украйна НАТО води война с Москва под американско ръководство.
Решението на Германия да изпрати танкове в Украйна ще бъде използвано за укрепване на този наратив.