Мирният план на Китай за Украйна може да се използва като основа за прекратяване на войната, каза Владимир Путин.
Руският лидер се срещна във вторник в Москва с китайския президент Си Дзинпин, за да обсъдят конфликта и отношенията между двете страни.
Путин каза, че мирната инициатива може да бъде предложена, „когато са готови за това на Запад и в Киев“.
Но планът на Китай – публикуван миналия месец – не призовава Русия да напусне Украйна.
Изброявайки 12 точки, той призовава за мирни преговори и зачитане на националния суверенитет.
Той също така осъжда „едностранните санкции“, което се разглежда като завоалирана критика към съюзниците на Украйна на Запада.
Украйна настоя Русия да се изтегли от нейната територия като условие за всякакви преговори.
А държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че призоваването за прекратяване на огъня преди Русия да се оттегли „ефективно би подкрепило ратифицирането на руското завоевание“.
На съвместна пресконференция след края на разговорите със Си, Путин каза: „Много разпоредби от китайския мирен план могат да бъдат взети като основа за уреждане на конфликта в Украйна, когато Западът и Киев са готови за това“.
Но Русия все още не е виждала такава „готовност“ от другата страна, добави той.
Застанал редом с руския лидер, Си каза, че неговото правителство подкрепя мира и диалога и че Китай е от „правилната страна на историята“.
Той отново заяви, че Китай има „безпристрастна позиция“ по отношение на конфликта в Украйна, опитвайки се да представи Пекин като потенциален миротворец.
Двамата обсъдиха също нарастващите търговски, енергийни и политически връзки между двете нации.
„Китай е водещият външнотърговски партньор на Русия“, каза президентът Путин, като обеща да продължи и да надмине „високото ниво“ на търговия, постигнато миналата година.
На Запад нарастват опасенията, че Китай може да предостави военна подкрепа на Русия.
„Не сме видели никакво доказателство, че Китай доставя смъртоносни оръжия на Русия, но видяхме някои признаци, че това е било искане от Русия и че това е въпрос, който се разглежда в Пекин от китайските власти“, каза шефът на НАТО Това каза Йенс Столтенберг пред репортери в Брюксел.
В съвместно изявление, публикувано от Китай и Русия след срещата между двамата лидери, се казва, че тясното партньорство между двете страни не представлява „военнополитически съюз“.
Отношенията „не представляват блок, нямат конфронтационен характер и не са насочени срещу трети страни“, добавиха те.
Във вторник сутринта Си беше посрещнат с фанфари, когато пристигна в Кремъл за втори ден на преговори.
Той каза, че е „много щастлив“ да бъде в Москва и описа разговорите с президента Путин като „откровени, открити и приятелски“.
Визитата му в Русия дойде дни след като Международният наказателен съд издаде заповед за арест на президента Путин по обвинения във военни престъпления.
Държавното посещение беше отразено от изненадващото посещение на японския министър-председател Фумио Кишида в Киев – което го направи първият лидер на Япония, посетил страна в конфликт след Втората световна война.
В украинската столица Кишида обеща непоколебима подкрепа на украинския президент Володимир Зеленски с разговори за възстановяване и хуманитарна помощ.
Президентът Зеленски каза на пресконференция във вторник следобед, че е помолил Китай да се включи в преговорите, но чака отговор.
„Ние предложихме на Китай да стане партньор в прилагането на мирната формула“, каза той.