Сгрешени протоколи отново доведоха до огромни опашки пред районните избирателни комисии.
Голямо струпване на членове на секционни избирателни комисии например и към този момент има в зала 1 на Националния дворец на културата, където се отчитат изборни протоколи и книжа от 23-та районна избирателна комисия. От 631 секционни избирателни комисии, малко над 400 са предали към 7 ч. изборните протоколи и документи.
Жена, член на СИК, припадна в 23-та районна избирателна комисия заради дългото чакане. Оказана й беше първа помощ. Тя предаде протоколите и си тръгна, предаде БНР. Още няколко души са потърсили лекарска помощ, информира д-р Даниел Кировски от Спешна помощ.
„Снощи в 23 РИК почти по всеки протокол се задраскваше и коригираше“, заяви пред БНР Цветелина Пенева – председател на Обществения съвет на ЦИК и член на Сдружение от независими наблюдатели. По думите й по-дългото отчитане на протоколите е било ясно за всеки, който види промените в Изборния кодекс. „Накарахме хората да броят бюлетини от машинно гласуване. Това са 2 вида различни бюлетини. Накарахме ги да събират, да вписват преференции. Даже при тази ниска избирателна активност, виждате какви затруднения изпитаха членовете на СИК с този протокол. Данните от протокола са изискуеми от Изборния кодекс. На миналите 3 избора, когато се гласуваше с машинно преброяване на резултатите – по това време вече почти нямаше необработени секции. А сега тепърва ще обработват, особено в големите РИК-ове“, коментира тя.
Сериозна небрежност при попълването на протоколите от секционните избирателни комисии в Бургас предизвика напрежение при предаването на книжата, разказва БНТ. Част от представителите на комисиите са се прибрали по домовете си, когато им е позвънено да се върнат заради сгрешените протоколи. Сред върнатите хора е и майка с 10-месечното ѝ бебе.
„Грешките са само по небрежност, иначе хората си броят вярно и гласове, и преференции. Една от обичайните грешки, която ни изправя косата, е да запишат всички преференции – от хартиеното и машинното гласуване, само в графата за хартиено гласуване“, обясни председателят на районната комисия в Бургас Михайл Хаджиянев. Според него протоколът е много сложен и обемен, а видеонаблюдението е забавило процеса допълнително.
70 секции от общо 740 все още чакат да предадат протоколите си в Бургас. Този процес по време на предходните избори при сходна избирателна активност е приключвал около 2-3 часа през нощта. „Протоколите се оказаха непреодолима пречка за секционните комисии. Броенето на два различни масива с данни е сериозно предизвикателство за хората в комисиите. Протоколи, които видях тази нощ, не бях виждал досега. Върнахме толкова много комисии, да си преброят отново гласовете, защото записаното в протоколите беше непоправимо“, обясни председателят на РИК Михайл Хаджиянев пред Би Ти Ви.
За много сгрешени протоколи разказаха и от Пловдив. „Секционните избирателни комисии се оказаха затруднени от протокола, който трябваше да попълнят. Повече от 90% от протоколите са пълни с грешки, налага се корекция, което ни забавя“, заяви пред БНТ председателят на РИК 16. Обработката им се очаква да приключи най-рано около обяд.
Пред входа на районната комисия в Кърджали снощи се е образувала голяма опашка от представители на секции, чакащи, за да влязат в сградата и да предадат протоколите от изборите. Опашката е направила завой към пешеходната зона, а се очакват още много автобуси, съобщава БНТ.
В сравнение с предишните избори представителите на секционните комисии са дошли с два часа закъснение заради видеозаснемането. В София, Варна и Пловдив предаването на книжата протича спокойно.
Забавяне има и заради повечето данни за попълване в изборните протоколи. “Няма разлика спрямо миналата година, единствено има малко повече детайли за писане”, коментира член на секционна комисия, цитиран от БГНЕС.
Много от секциите приключиха изборния ден в 21 часа, което също забави процеса.
Международни наблюдатели на ОССЕ заявиха, че досега не са виждали толкова сложен изборен процес, съобщава Нова ТВ.